W dniu 26 października 2018 Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że od 1 stycznia 2019 roku zmianie ulegną zasady rozliczania kosztów amortyzacji, leasingu oraz eksploatacji samochodów osobowych wykorzystywanych w działalności.

Jakie będą główne zmiany?

  • Wprowadzony zostanie limit księgowania kosztów podatkowych dotyczących leasingu samochodów osobowych do kwoty 150 tys. zł dla pojazdów spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. zł dla samochodów elektrycznych.
  • Podniesiony do powyższych kwot zostanie limit amortyzacji w przypadku nabycia samochodów osobowych (do końca 2018 roku limit ten wynosi 20 000 euro)
  • W przypadku samochodów osobowych wykorzystywanych zarówno do celów firmowych jak i prywatnych, kosztem podatkowym będzie 75% wydatków eksploatacyjnych (takich jak paliwo, serwis, zakup opon itd.)
  • Jeżeli rata leasingowa będzie zawierać również opłaty eksploatacyjne (na przykład pakiet serwisowy), to ta część raty będzie objęta limitem 75%. Część raty odpowiadająca za finansowanie samochodu nie będzie objęta limitem.

Jaki wpływ mają te zmiany na przedsiębiorców?

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy wykorzystują w działalności samochód osobowy do celów mieszanych (zarówno firmowych, jak i prywatnych), będą mogli zaliczać w koszty uzyskania przychodu tylko 75% wydatków eksploatacyjnych – będzie to miało bezpośredni wpływ na podstawę opodatkowania, a w konsekwencji również na wysokość podatku dochodowego. Co ważne, limit ten dotyczy wszystkich samochodów osobowych wykorzystywanych w celach mieszanych – niezależnie od tego, czy samochód został zakupiony/wzięty w leasing przed czy po 1 stycznia 2019.

Przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia wezmą w leasing samochód osobowy o wartości większej niż 150 tys. złotych będą mogli rozliczać tylko część ponoszonych wydatków. Kosztem uzyskania przychodu będzie tylko ta część czynszu inicjalnego i raty, która proporcjonalnie do ceny samochodu nie przekracza 150 tys. zł. Jak działa zastosowanie limitu w praktyce prezentujemy w tabeli poniżej:

Cena samochodu150 000 złotych300 000 złotych
Wysokość czynszu inicjalnego (30%)50 000 złotych100 000 złotych
Koszt podatkowy czynszu inicjalnego50 000 złotych50 000 złotych
Wysokość raty leasingowej (25 miesięcy)4 000 złotych8 000 złotych
Koszt podatkowy raty leasingowej4 000 złotych4 000 złotych

 

Dzięki podniesieniu limitu amortyzacji pojazdów osobowych zyskają przedsiębiorcy którzy posiadają, chcą kupić lub wziąć kredyt na samochód droższy, niż równowartość 20 000 euro.

Koszty prywatnych samochodów osobowych w firmie – likwidacja kilometrówki

Od 1 stycznia 2019 roku zmianie ulegnie sposób rozliczania pojazdów, które są własnością przedsiębiorcy, ale nie stanowią środków trwałych firmy. Nastąpi likwidacja kilometrówki dla samochodów prywatnych wykorzystywanych w firmie, a przedsiębiorca będzie mógł uwzględnić koszty podatkowe w wysokości 20 proc. wydatków na eksploatację.